Система
Чому довід ProZorro?
Першого вересня,
Суть проекту полягає у створенні нової електронної системи продажу активів банків, що ліквідуються, на основі принципів іншого успішного проекту, активним учасником якого є TI – електронної системи публічних закупівель ProZorro. Як і у випадку з закупівлями, в системі ProZorro. Продажі буде дворівнева архітектура: центральна база даних, яку контролює держава, і приєднані до неї приватні майданчики (біржі). У новій системі будуть використані IT-напрацювання ProZorro. Головна відмінність полягатиме в процедурах: у ProZorro.Продажі це буде аукціон з продажу, з підвищенням ціни.
TI Україна розраховує, що використання досвіду і напрацювань ProZorro дозволить зробити ефективний ривок у продажу активів. Сьогодні лоти виставляються не на всіх біржах водночас, а лише в порядку черги. Це помітно звужує число покупців, конкуренцію і ефективність. Крім того, існуюча система досить закрита, що створює корупційні ризики. З подібними ризиками успішно справляється система ProZorro.
Чому саме ProZorro? Тому що це успішний проект, який показує реальні результати. Тому що це унікальна дворівнева IT-архітектура, яка довела свою ефективність в українських умовах. А головне, це – принципи, методи, і філософія, які забезпечили зміну правил гри в дуже зарегульованій і корупційній сфері держзакупівель. ProZorro доводить: тільки повна відкритість, принцип "все бачать усі", а також підзвітність громадянському суспільству дозволяють підвищити ефективність державних програм та звести до мінімуму корупційні ризики.
На прикладі ProZorro можна прослідкувати, як відкритість інформації докорінно змінює правила гри. Команда реформи публічних закупівель часто використовує в якості ілюстрації історію з двома людьми в закритій темній кімнаті. Можливо, вони торгують між собою чесно, не змовляючись. Але перевірити це практично неможливо, і існує велика спокуса "порєшать" між собою. Коли ми робимо дані відкритими, ми запалюємо в темній кімнаті світло, і всі дії стають помітними. Тепер "порєшать" набагато складніше, і навіть якщо за тими, хто знаходиться в кімнаті, ніхто не спостерігає, вони будуть боятися – а раптом? Потім в цю кімнату ми запрошуємо нових учасників: вони стають постійними свідками того, що відбувається, і тоді вже жодне порушення не залишиться непоміченим. В результаті, корупційні ризики знижуються, а ефективність закупівель зростає – і більше ніж 4 млрд грн. потенційної економії дуже переконливий тому доказ.
Антикорупційний досвід реформи держзакупівель можна і потрібно переносити на інші сфери державної діяльності. Ми, спільно колегами з Міністрества економічного розвитку та торгівлі, з Фонду гарантування вкладів, немов Колумби, які відкривають Америку, наносимо на карти території корупціонерів, які завжди існували, але були непізнані. Після окреслення територій в закупівлях, настала черга сфери продажу активів.
Нова парадигма боротьби з корупцією в Україні
Боротьба з корупцією – це не тільки (і не стільки) покарання, оскільки злочин є наслідком тих правил гри, які існують. Людина, яка потрапляє в жорна корупційних схем, має вибір: протистояти системі самостійно, ставлячи під загрозу свій комфорт і безпеку, або підлаштовуватися під неї, ставати її частиною. І більшість людей підлаштовується. Тому корупція – це не окремо взятий Хабармен Семен, у неї багато облич. І подолати її можна тільки змінивши правила гри.
TI Україна працює за принципами інноваційної для України парадигми co-governance. Держава делегує частину своїх функцій громадському сектору для проведення реформ. Побудова нових сервісів відбувається під наглядом суспільства, за прозорими та відкритими правилами. Також вибудовуються нові зв'язки довіри між державою та суспільством. Зокрема, участь TI Україна створює довіру до проекту розвитку електронних торгів для державних органів, першим з яких є Фонд гарантування вкладів, так само, як її участь створила довіру до успішної реформи ProZorro.
Чому після закупівель ми рушили в продажі банківських активів? У цій сфері можна зробити швидкий проект, своєрідний марш-кидок. Фонд гарантування вкладів може забезпечити запуск проекту за рахунок своїх внутрішніх розпоряджень, й за активного сприяння всіх учасників команди (а в ній і Мінекономіки, і Нацбанк, і торгівельні майданчики), проект злетить дуже швидко. І звичайно ж за умови, що суспільство повірить у цю реформу, як повірило в ProZorro.
Повна прозорість й підзвітність суспільству – це основа для відновлення довіри до державних інститутів. Адже державі Україні довіряють мало, і багато в чому через це реформи сприймаються в багнети: ми все ще шукаємо (і знаходимо) "зраду" частіше, ніж "перемогу". Відновлення довіри – це наріжний камінь реформ, і тільки відкритість може в цьому допомогти. Це також основна умова для побудови трикутника взаємодії "держава-суспільство-бізнес", що є основою для успішних проектів.
Роль TI Україна в проекті ProZorro.Продажі полягає саме в тому, щоб експортувати принципи відкритості, прозорості, нетерпимості до корупції у сферу продажу державних активів. Це важлива частина нового проекту, фундамент, на якому будується нова система та нові правила гри в цій сфері. Як було у випадку з ProZorro, TI Україна бере на себе забезпечення захищеного сервера для розгортання бази даних і відповідаємо за їхнє збереження, захист від несанкціонованого втручання і злому. Ми також виступаємо гарантом для майданчиків, які хочуть приєднатися до ProZorro.Продажі: гарантуючи їх технічну готовність, ми забезпечуємо максимально широке коло організаторів торгів з самого початку пілотного проекту.
Перші кроки ProZorro.Продажів
Сьогодні вже затвержено нові вимоги до акредитації торгівельних майданчиків та регламент роботи нової системи. Це важкий, але необхідний блок робіт, який забезпечує платформу для наступних кроків: проведення спочатку тестових, а потім і реальних торгів. Можна стверджувати, що для майданчиків створені максимально зручні умови участі в новому проекті. TI Україна підтримує приєднання до проекту усіх, хто готовий грати за новими правилами. А якщо не схоче, то це буде помічено іншими учасниками за рахунок архітектури системи.
Банків у стані ліквідації в Україні наразі 65 з оціночною вартістю активів близько 100 млрд грн. Протягом останніх 12 місяців було продано активів на суму лише 2 млрд, ще біля 4 млрд було отримано від управління активами. Вочевидь, обсяг ринку потребує більш відкритої ринкової конкуренції для прискорення продажів активів. Створення системи проведення електронних торгів дозволить підвищити ринкову конкуренцію шляхом відкриття доступу до продажу активів для усіх електронних майданчиків, які відповідають технічним вимогам такої системи.
TI Україна також забезпечує увагу громадських активістів до ProZorro.Продажі, виконуючи свою роль в трикутнику партнерства. Держава представлена в цьому трикутнику Фондом гарантування вкладів: його представники виконали величезний обсяг роботи за 2 місяці проекту, і я дуже розраховую на те, що такі високі темпи збережуться. Що ж стосується бізнесу, помітні як активне сприяння бірж, які брали участь в аукціонах з продажу банківських активів раніше, так і повна готовність з боку майданчиків, які беруть участь у ProZorro. Це повинно забезпечити гідну конкуренцію і, як наслідок, помітний економічний ефект.
Що буде далі? В першу чергу, необхідно запустити перший реальний аукціон. Важливість цієї події важко переоцінити, і я розраховую на увагу з боку ЗМІ та активістів. Із зростанням кількості укладених угод, ми будемо заглиблюватися в торги, аналізувати результати і відшукувати потенційні ризики і порушення. До речі, як і в ProZorro, моніторинг буде обов'язковою складовою проекту. Тому закликаю всіх, хто готовий займатися аналізом електронних продажів – приєднуйтесь. Є багато цікавих завдань.
TI Україна розуміє, що становлення проекту – це процес, який потребує часу, навіть враховуючи підтримку і досвід ProZorro. Але ми можемо зробити це швидше, якщо всі учасники процесу поставляться до цього відповідально. І самі готові подавати приклад: немає такої інформації про проект, яку ми не зможемо відкрити, тому – звертайтеся!
До речі, паралельно планується запуск ще кілької проектів, які базуватимуться на тій самій платформі прозорості і тих самих принципах, що й ProZorro. Незабаром ви дізнаєтесь і про них. А наразі – всю увагу до Продажів.
Джерело: