Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» чітко визначає права і обов'язки сторін, які забезпечують порядок реалізації майна неплатоспроможного банку.

Згідно з частиною 1 статті 34 Закону, саме ФГВФО активізує механізм виведення неплатоспроможного банку з ринку фінансових послуг. В якості стартового моменту вважається офіційне отримання рішення Національного Банку про переведення банку, що втратив довіру, до категорії неплатоспроможних структур.

Перейти на Майданчик з реалізації майна банків

Через 24 години і на протязі 30 днів у повній відповідності з частиною 1 статті 39 Закону, виконавча дирекція Фонду затверджує план врегулювання. На підставі цього плану та статті 50 Закону, уповноважений Фондом суб'єкт, який очолює тимчасову адміністрацію банку, проводить повну інвентаризацію банківських активів. Нарівні з активами обліковуються і банківські зобов'язання.

Нерідко запрошуються і незалежні експерти для виявлення всіх наслідків фінансової та господарської діяльності неплатоспроможного банку.

Стаття 51 Закону у частині першій після інвентаризації, формування ліквідаційної маси та затвердження переліку до реалізації, передбачає поетапну, у разі необхідності, реалізацію конкретних видів майна банку, з дотриманням усіх нормативно-правових актів Фонду.

Найбільш поширеними видами реалізації майна неплатоспроможного банку є:

  • відкриті аукціонні торги на майданчиках електронних продажів;
  • закриті торги, якщо в якості лота виступають об'єкти цивільних прав;
  • торги на відчуження права стягнення за кредитами, отриманими від третіх фінансових структур;
  • найбільш зручні і швидкі торги – безпосередній продаж юридичній або, значно рідше, фізичній особі.

Вибір моделі реалізації майна неплатоспроможного банку здійснює уповноважена Фондом особа, при цьому враховується прагнення правонаступника отримати як можна більш вигідну пропозицію від потенційного покупця.

По вибраній моделі майно реалізується тільки після затвердження стратегії продажу виконавчою дирекцією ФГВФО. Фонд, у свою чергу, розміщує на своєму офіційному веб-сайті всі деталі лоту, термін реалізації, стартові умови аукціону та порядок участі в ньому. Відповідно, ця ж інформація офіційно має місце і на сайті неплатоспроможного банку, а також у ЗМІ, визначених дирекцією Фонду, для здійснення законності торгів.

Ліквідація майна неплатоспроможного банку проводиться, за вимогами Закону, не довше 6-ти місяців з моменту прийняття рішення про ліквідацію банку та відкликання ліцензії на надання фінансових послуг.